HTML

Never give up!

Nézz magadra. Gondolkozz el. Hozz döntést. Tégy magadért. És soha ne add fel!

Friss topikok

  • zul: Az edzésnaplót jó, hogy említetted, elképesztően fontos, remélem mellé étkezési napló is készül mi... (2011.09.13. 22:58) Moira
  • zul: Na, akkor belepofázok ide is :D A képletegyüttesed jó esetben széles körben elfogadott féligazság,... (2011.09.13. 22:49) Leon

2011.09.13. 14:56 Sonja_

Az erősítésről I, a kettlebell

Szeretek írni a saját tapasztalataimról. A "szakcikkek" túlnyomó többsége ezeket fogja megmutatni. Továbbra is hansúlyozom, hogy nem vagyok képzett sem edzőként, sem dietetikusként. De elmondom én mit miért, és mit miért nem javaslok.

Az első ilyen cikk az erősítésről szól, azon belül is főleg a kettlebellről.

 Sok hímnemű ismerős lévén sokat hallottam, és hallok a mai napig mindenfélét erről a témáról. Valaki a konditeremre esküszik, fehérjeporokkal meg miegymással. Én amondó vagyok, hogy az egészséges izomzathoz megfelelő táplálkozás kell (erről majd egy másik posztban), és nem mindenféle mesterséges porokba sűrített műanyaggal mérgezni a szervezetet. Aki meg szteroidokkal meg hasonlókkal pumpálja fel magát, annak egyrészt hadd gratuláljak, másrészt javaslom a viagrát. Én a magam részéről az esetek 95%-ában meg tudom mondani, h az adott izomzat "pumpált"-e vagy természetes, sporttal elért. Mi ez utóbbira gyúrunk.

konditerem drága, zárt, büdös, és sokszor kell várni gépekre, ezen kívül baromira kötött mozgásokat tesz csak lehetővé. Tele van tükrökkel, és bár magadat figyeled, nem a gyakorlat helyes elvégzésére koncentrálsz, ami magában hordozza a sérülés veszélyét.

kettlebell (girya) oroszországból származtatható. A neve formájára utal: harangsúly. Az eszköz elődei gabonamérésre szolgáltak, bár akkor még nem voltak gömb alakúak. Használóinak ereje és állóképessége azonban feltűnően megnövekedett, így az 1900-as évek elején már erőnlét növelésre is használták.

Jómagam az első (UPDATE: kiderült, hogy a harmadik) Magyarországi Kettlebell kurzuson vettem részt, melyet Tóbiás B. Mátyás tartott a 7. kerületben. Vasgolyó egy fogantyúval. Kezdő lányok 8 kg, sportosabbak 12kg, kezdő fiúk 16 kg, sportosak 24 kg. (akkoriban még nem volt 20-as golyó). Én 12 kg-mal kezdtem, és tartom magam azóta is, már amikor tudok bellezni, ugyanis momentán mind a két 12-es golyóm kölcsönben van, az egyik épp hősünknél. Lassan jutalékot kérhetnék az RKC-tól, annyi emberrel ismertettem és szeretettem meg a bellezést.
Szóval a kettlebellben először is az az igazán jó, hogy az ember ballisztikus mozgásokat végez nagyrészt, és nincsenek az ízületek kitéve ütéseknek, hirtelen megterheléseknek, sokkal inkább folyamatokról lehet beszélni egy-egy gyakorklat elvégzése során. Az ember először megtanul helyesn guggolni, majd jön a swing, ami minden idők legegyszerűbb és leghatékonyabb gyakorlata (szerintem). Az ember azt hinné, amit Viktorunk is leír: majd megmurdell a válla, meg ilyenek, de a helyzet az, hogy a vállamban semmit nem éreztem, ellenben bokától mellkasig mindenemben izomláz volt az első edzések után.
A másik hatalmas előnye a golyózásnak, hogy nem hogy nem kötött, kifejezetten kötetlen mozgásforma, lévén nem a kezedben van a súlypont, hanem nagyon máshol. Sokkal több izmot késztet feszülésre, mozgásra, hogy mindezt megtarthasd egyenesben. Sokkal többet, mint ha akár egy nagyobb súlyzóval próbálkoznál. Épp ezért, amikor valaki nagyobb golyóra vált, nem csak annyival lesz nehezebb használni, mint amennyi kg-mal nehezebb. Nagyobb golyó, még távolabbi súlypont. Az első edzéseken az ember lábai, feneke és alkarja érzi meg a legjobban az újdonságot, de ahogy szaporodnak a gyakorlatok, minden izmot alaposan meg lehet edzeni vele.
A harmadik nagy dolog, hogy mivel általában csak 1, de max 2 golyóval edzel, ha van kert (vagy park a közelben) szabadban sokkal élvezetesebben végezhető, mint ha a kondiban lennél fekpadon szenvedve X kilóval izzadságszagban. Egyrészt, mert nem olyan nagy gáz, ha leejted, nem veri szét a parkettát, nem esik le az alsólakóhoz stb, max a régebbi gyártásúról lepattogzik egy kis kalapácslakk, ha épp egy kavicsnak csattant. Mégiscsak egy tömör öntöttvasdarabról van szó. Másrészt lehet menőzni, mert odajön a sok menőgyerek, hogy "mittecsinálsz", ő úgyis sokkal jobban tudja nálad, mert 90-nel szériázik a kondiban, te szépen átnyúltod a kezébe, aztán lehet rajta röhögni mit szerencsétlenkedik, mert elszaladni nem fog vele, az hétszentség.

 A dolog annyira jó (mármint hasznos és egészséges), hogy gerincorvosok kis súllyal (2-4 kg) gerincbetegeknek szokták felírni, mint gyógytorna, mivel a gerinc melletti hátizmokat is gyönyörűen megerősíti, így levéve a terhet a gericoszlopról.

Annak, aki el szeretné kezdeni, javaslom, hogy NE a netről videók alapján kezdjen tanulni. Ha van némi pénz, mindenképpen ajánlott (kötelező) elmenni az első 2-3 hónapra, hogy beidegződjenek a gyakorlatok helyes megvalósításai. Ha szűkebb a nadrágszíj, akkor azt ajánlom, amit most mi is csinálunk: tapasztalt (nem kezdő) bellessel felvenni a kapcsoaltot, hogy segítsen a kezdetekben. Irtó fontos dolgokat mondanak el az első 8-10 alkalommal, ami meg tudja előzni a sérüléseket. Mégis csak tizen(huszon)kilókkal dobálózunk, ha valamit elszúrsz, annak komoly következményei lehetnek (zúzódás, ficam, törés stb.)
Ne lepődj meg. Először fogyaszt, szálkásít. Nem izomtömeget, hanem izomsűrűséget, erőt, és állóképességet növel. Ha izmot szeretnél építeni, és az istennek nem megy, keress fel egy dietetikust, hogy mit egyél másképp. Sok ismerősöm van, aki akárhogy próbálkozott, egyszerűen nem tud súlytöbbletet magára szedni. Sokat kell enni. Nem szart, sok egészséges kaját. Rizs, csirke, hal. Sok fehérje, hogy be tudjon épülni. Egész más kalória illetve fehérje / szénhidrát aránya van minden diétának céltól és célszemélytől függően. Szóval szakértőt javaslok, ha magadtól nem megy.

Ajánlott olvasmány:

Szólj hozzá!

Címkék: szakcikk edzés kettlebell erősítés


A bejegyzés trackback címe:

https://never-give-up.blog.hu/api/trackback/id/tr253223912

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása